Bizden Haberler
Güneş Fayton, Hürriyet Gazetesi Mete Tamer OMUR’un kaleminde
Güneş Fayton TRT HABER’de
Güneş Fayton Dünya’nın Dört Bir Yanına İhracat Yapıyor!!!
Güneş Fayton - TRT AVAZ HABER’de
Manisa ‘dünya’nın faytonunu üretiyor
Güneş Fayton - EGE TV HABER’de
Film Yapımcılarının Gözdesi Nostaljik Faytonlar
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi için özel olarak hazırlanan faytonlar teslim edildi
İstanbul - Mobil Down Cafe ile Engeller aşılacak...
Malezyaya 3 Fayton..
KOSGEB Genel Başkanı Mustafa KAPLAN Güneş Fayton’u Ziyaret Etti
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde Fayton Keyfi...
Fayton Büfeler İlgi Çekiyor

Hava Durumu-MANİSA

ETİKET BULUTU


kiosk, kiosk wagen, mobile kiosk, portable kiosks, portable kiosk carts, portable buffet, imbiss, portable imbiss, mobile imbiss, imbisswagen. simit arabası, simit carts
Film Yapımcılarının Gözdesi Nostaljik Faytonlar

AA | 23 ARALIK 2013, 10:44

Manisa'nın Akhisar ilçesinde faaliyet gösteren fabrikada üretilen faytonlar, televizyon dizilerinin gözdesi haline geldi Daha önce çok sayıda nostaljik fayton üretilen fabrikada, gelecek yıl vizyona girecek dizilerin siparişleri için geceli gündüzlü çalışılıyor.


  
Manisa'nın Akhisar ilçesinde faaliyet gösteren fabrikada üretilen ve sipariş üzerine yurt dışına da gönderilen faytonlar, televizyon dizilerinin gözdesi haline geldi. Daha önce çok sayıda nostaljik fayton üretilen fabrikada, gelecek yıl vizyona girecek dizilerin siparişleri için geceli gündüzlü çalışılıyor.

Fayton fabrikasının satış ve pazarlama müdürü Zafer Geren, yaptığı açıklamada, 2006 yılından bu yana Akhisar ilçesindeki fayton fabrikasında üretilen faytonların, birçok televizyon dizisinden talep gördüğünü söyledi.

Faytonların nostaljik dokusuyla birçok dizinin vazgeçilmezi olduğunu anlatan Geren, 2014 yılında vizyona yeni girecek diziler için de siparişlerin verildiğini belirtti.
Televizyon dizilerinde eski zaman dilimlerini canlandırmak amacıyla fayton kullanımının arttığını kaydeden Geren, şöyle konuştu: "Eski zamanda biliyorsunuz araba olmadığı için bütün ulaşım faytonlar ile gerçekleştiriyordu. O yüzden eskiye yönelik yapılan bütün dizilerde mecburen film şirketleri fayton ve at arabasını kullanmak zorunda. Bu yüzden eski zamanı canlandırmak için film şirketleri faytona ihtiyaç duyuyor. Eskiye yönelik çekilen her türlü filmde bu objelere ihtiyaç duyuluyor. Daha önce de 'Elveda Rumeli' ve 'Dürüye'nin Güğümleri' adlı dizilere ikişer fayton vermiştik. 2014 yılı şubat ve mart aylarında vizyona girecek yeni bir diziler için fayton siparişi aldık. Faytonları yaptıktan sonra teslim edeceğiz."

Eski ustalar fabrika çatısı altında toplandı
Akhisar'daki fayton fabrikasının ilçedeki eski fayton ustalarını tek çatı altında topladığını ifade eden Geren, yaklaşık 15 çalışan ile ayda 4 fayton üretebildiklerini dile getirdi.

Bir faytonun 1-2 usta ile yapılmasının neredeyse imkansız olduğunu vurgulayan Geren, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Fayton yapımında çeşitli sanat dalları, çeşitli meslekler bir araya geliyor. Öncelikle çok iyi kurumuş dış budak ağacı, kayın ağacı gibi uygun ağaçları seçmemiz gerekiyor. Bunlardan sonra tekerlerin yapımında iyi bir ahşap ve teker ustası olması lazım. Daha sonra faytonun ana iskeleti kayın ağaçları ile ve alt kaplaması ile suya dayanıklı olması için su kontrplağı ile kaplıyoruz. Bu aşamadan sonra fayton kasası demir bölümüne geçiyor. Orada bütün iç demir aksamları, alt makasları avantrası, çeşitli demir işçilikleri tamamlandıktan sonra, fayton boyaya alınıyor. Daha sonra kabine de üç kat özel bir boya atılıyor. Faytonlar, tıpkı araba boyanır gibi ciddi bir boya aşaması söz konusu. Boyadan çıkan ürünler nakkaşımız tarafından bütün çizgileri çizilerek döşemeye alınıyor. Döşeme aşamasından sonra nakkaşımız bütün aksamları monte ederek satışa hazır hale getiriyor."

Yurt dışına da ihraç ediliyor
Geren, yurt dışı talebin fazlalığına işaret ederek en son Malezya'ya 3 fayton verdiklerini, ellerinde hazır olan 5 faytonun da Türkmenistan'a ihraç edileceğini söyledi.
Geçen dönemlerde Romanya, Almanya, Irak, Kuveyt ve Dubai'ye faytonlar ihraç ettiklerini hatırlatan Geren, şöyle konuştu: "Akhisar'da bunları yapmanın gururunu yaşıyoruz. Amacımız bu mesleği ayakta tutmak ve gelecek nesillere aktarmak. Yaptığımız ürünler gerçekten nostalji harikası ve gurur duyuyoruz. Amacımız faytonculuğun turizme kazandırılması gezi manasında bir Hassa turistlik yerlerde bu işin profesyonelce yapılmasını amaçlıyoruz. Bunun da vatandaşların tek başına yapamayacağının bilinci içerisindeyiz. Bu yüzden belediyelerin bu konuda destek vermesi lazım."

Ayrıca tramvay ve vagon şeklinde mobil satış büfelerini de imal ettiklerine değinen Geren, yürüyen, taşınabilir seyyar iş yeri yaptıklarını da sözlerine ekledi. - Manisa

Medyada Güneş Fayton
ayrıntılar için tıklayınız...
Samanyolu Fayton Videomuz
izlemek için tıklayınız...
Güneş Fayton İletişim
bize ulaşmak için tıklayınız...
     
 
Fayton Hotelimizi görmek için lütfen tıklayınız...
 
Google+  

Güneş Fayton - Sanayi Sitesi 144 Sokak No:185 Akhisar - MANİSA / TÜRKİYE
Tel: +90 236 413 29 89 - Fax:+90 236 414 48 78 - GSM: 90 532 671 44 42
Aslına Uygun Fayton, Büfe ve Kızak 2012 © Her Hakkı Saklıdır... GÜNEŞ FAYTON   
Localveri Dijital İletişim Çözümleri