HABERLER
MEDYADA BİZ
BASINDA BİZ
• Akhisar Gazetesi
• Doğan Haber Ajansı
• Dünya Gazetesi
• Edirne Haber
• Erzurum Haber
• Gözde Gazetesi
• Hürriyet
• İhlas Haber ajansı
• Sabah Gazetesi
• Star EGE
• Yeni Asır "Sarmaşık"
• Zaman Gazetesi
• Akhisar’dan yola çıkıp dünyayı dolaşıyor
• Milliyet
• Posta
VİDEOLARIMIZ

Hava Durumu-MANİSA

ETİKET BULUTU


kiosk, kiosk wagen, mobile kiosk, portable kiosks, portable kiosk carts, portable buffet, imbiss, portable imbiss, mobile imbiss, imbisswagen. simit arabası, simit carts
Akhisar’dan yola çıkıp dünyayı dolaşıyor

16 Kasım 2012

Faytona binmek eski devirlere götürür insanı. Önde atların çektiği bir arabada seyahat, tarihleri kat ediyormuş hissi uyandırır. Yazık ki günümüzde bu nostaljik arabalar azalıyor. Faytonculuk mesleği de yitip gitmek üzere. Ama Akhisar’daki Güneş Fayton, insanları büyük bir şevkle faytonlarla buluşturmaya devam ediyor. Firmanın sahibi Murat Kabasakal, “Bu güzel mirasın yok olmasına gönlümüz razı olmadı. Ve 2006 yılında bu işe girdik.” diyor.

Alman mühendis Karl Benz’in benzinle çalışan ilk otomobili üretmesi sonrası diğer atlı araba çeşitleriyle birlikte  faytonun da nostaljik bir ulaşım aracına dönüşmesi kaçınılmazdı. Bunun istisnaları da yok değil. Özellikle İstanbul’da yaşayanlar için Adalar’ın simgesi haline gelen faytonlar, şehirden uzak olmanın avantajıyla hayatlarına devam ediyor. Eğer bir gün ileride Adalar’da da ‘motorlu taşıt kullanım yasağı’ kalkarsa orada da bu eski zaman misafirlerini görmekten mahrum kalırız. Yazımızın gayesi fayton ya da halk arasındaki söylenişiyle payton güzellemesi yapmak değil. Bu dört tekerlekli at arabasının üretimini yapanlar her geçen gün azalıyor. Türkiye’nin tek fayton atölyesi “Güneş Fayton” ise Manisa’nın Akhisar ilçesinde üretimini sürdürüyor.

Akhisar Küçük Sanayi Sitesi’nde yer alan bu mütevazı yer, faytonculuk geleneğinin devamını sağlıyor. Firma sahibi Murat Kabasakal, bu işe girme sebeplerini şöyle açıklıyor: “Geleneğimize ait meslekler gün geçtikçe eriyip gidiyor. Faytonculuk, bizim buraların eski işlerinden. Arkadaşlarla birlikte bu güzel mirasın yok olmasına gönlümüz razı olmadı ve 2006 yılında bu işe girdik.” Akhisar’ın tarihte ‘arabacılar memleketi’ olarak geçtiğini ilave ediyor Kabasakal, genetik bir işle meşgul olduklarına selam edercesine. Fayton üretimi çok zahmetli bir iş. El yapımı olduğu için de ayrıca vakit alan bir meslek. Kayın, dişbudak gibi sert ve suya dayanıklı ağaçlardan elde edilen keresteler tamamen kurumaları için 3 ya da 5 sene depolarda bekletiliyor. Atölyede kendi alanında usta beş ayrı birim yer alıyor. Hepsi faytonun bir parçası ile uğraşıyor. Dövmeci Bekir, Nakkaş Ayhan, Boyacı Deniz, Döşemeci Eyüp, Marangozlar Çarşısı… 15 kişiler, hepsi de durmadan çalışıyorlar. Kabasakal, bu uğraşı, ‘detaylı bir iş’ olarak tanımlıyor. İşin yorucu olduğunu, ancak fayton vücuda geldiğinde çok mutlu olduklarını belirtiyor. Ayda ortalama 5 tane atlı araba yapılıyor. Faytonun dışında, büfe şeklinde tasarlanan vagonlar, kar kızakları ve koşum takımları da üretiliyor burada. Meraklısına not: Bir faytonun fiyatı 12 bin ila 20 bin Türk lirası arasında değişiyor.

‘Şili Genelkurmay Başkanı’na fayton yaptık’

Murat Kabasakal, tarihte bu toprakların Romalılara da araba ürettiklerini söylüyor. Bu girizgâhı yapmasının elbette bir nedeni var:  “Yurtiçinde birçok şehre fayton imal ettik. Mesela İzmir Kordon’da yer alan 12 adet fayton, bu atölyenin üretimi. Yakın zamanda Erzurum Kış Olimpiyatları için de fayton gönderdik.”  Yurtdışından da yoğun taleplerin olduğunu dile getiren Kabasakal, bugüne kadar Azerbaycan’a, Aliyev’in sarayına, Almanya’ya, Romanya’ya, Irak’a, Yunanistan’a, Hollanda’ya, İngiltere’ye fayton yaptıklarını söylüyor. “Şili Genelkurmay Başkanı’na da fayton yaptık.” diye konuşan Kabasakal, üretim azlığına rağmen atlı arabaya olan ilginin halen devam ettiğine dikkat çekiyor. Akhisar’da unutulan bir geleneği yaşatıyor Güneş Fayton. Bu güzel mekândan ayrılırken Ezginin Günlüğü şarkısını terennüm ediyoruz biz de: “Biz faytona ne zaman bindik, en son ne zaman/ Şapkası sünnet gözleri cennet hocam, o zaman…”

Medyada Güneş Fayton
ayrıntılar için tıklayınız...
Samanyolu Fayton Videomuz
izlemek için tıklayınız...
Güneş Fayton İletişim
bize ulaşmak için tıklayınız...
     
 
Fayton Hotelimizi görmek için lütfen tıklayınız...
 
Google+  

Güneş Fayton - Sanayi Sitesi 144 Sokak No:185 Akhisar - MANİSA / TÜRKİYE
Tel: +90 236 413 29 89 - Fax:+90 236 414 48 78 - GSM: 90 532 671 44 42
Aslına Uygun Fayton, Büfe ve Kızak 2012 © Her Hakkı Saklıdır... GÜNEŞ FAYTON   
Localveri Dijital İletişim Çözümleri