GÜNEŞ FAYTON

Geleceğin antikalarını, geçmişin yöntemleri ile üretiyoruz…

Fayton; Antik Yunan Mitolojisinde “GÜNEŞ TANRISI – Helios’un oğlu PHAETON’dan” gelmektedir. Bizim adımız da PHAETON’un babası GÜNEŞ TANRISI’ndan gelmektedir.  Şirketimiz GÜNEŞ FAYTON olarak; Manisa’nın Akhisar ilçesinde aslına uygun faytonlar, atlı kar kızakları ve çeşitli mobil satış büfeleri imal etmekteyiz. Fabrikamız yaklaşık 900 m2 kapalı alanda hizmet vermektedir. Ayda 2-3 adet fayton veya mobil satış büfesi imal edebilme kapasitesine sahibiz. Toplam 8 model fayton, 9 değişik çeşit ve ebatlarda mobil satış büfesi imal ediyoruz. Bizler nostaljik bir mahalle görünümündeki bu fabrikada 10 çalışanımız ile günümüzde kaybolmaya yüz tutmuş bu mesleği ayakta tutmak için bir aradayız.
Kurumsal yapımızla ve özellikle fayton imali konusunda, aslına uygun olarak sürekli üretim yapan Türkiye’nin ilk ve tek fayton fabrikasıyız. Dünyada da 10 fayton fabrikasından biriyiz. Teknoloji ile gelişim halindeyiz. Ancak hedefimiz, eskiyi değiştirerek değil, aslına sadık kalarak yaşatmak ve günümüz şartlarında kullanıma sunmaktır.

null

Üretim

Güneş Fayton

Üretimini yaptığımız büfelerin tasarımı, Türk Patent Enstitüsü tarafından “TASARIM TESCİL BELGESİ” ile kalitesi ise “CE” Uygunluk Belgesi ile onaylanmıştır.
Kültürümüzün parçası faytonlarımız; turizm için önemli alanlarda, özellikle ziyaretleri ve gezileri kolaylaştırıcı fiziksel olanaklar yaratan, çevre dostu nostaljik araçlardır. Ürünlerimiz KOSGEB ve Kalkınma Ajansları tarafından desteklenebilir araç kapsamına alınmıştır.
Faytonun bir-iki usta ile yapımı imkânsızdır. Fayton imalatı takım ve koordineli bir ekip işi gerektirir. Ürünlerimizde kullanılan ahşaplar; kurumuş kayın, çam ve dişbudak ağacıdır. Fırınlanmış olarak aldığımız bu ağaçlar özel depolarımızda 4-5 yıl bekletildikten sonra kullanılmaktadır. Ahşap oyma işleri tamamen el oyması, demir işçiliği ise ocaklarda sıcak el dövmesidir. Fırınlı Boya kabinimizden çıkan akrilik oto boyalı ürünler, kendi döşeme atölyemizde ve kendi ustamız tarafından döşenir ve kaplanır. Ürünlerimizdeki nostaljik desenler, nakkaşımız tarafından el ile ve özenle yapılmaktadır. Kullandığımız tüm aksesuarlar, gerçek sarı malzemeden el ile imal edilmektedir.

İmalat

Güneş Fayton

Fayton imalatı tamamen bir ekip işidir. Klasik bir faytonun bir-iki usta ile tamamlanması imkansızdır. Fayton imalatı için önce uygun ve nitelikli malzeme temini gerekmektedir. Ancak çok iyi kurutulmuş dişbudak ağacı, iyi bir teker ustasının elinde şekil alarak gerçek bir fayton tekeri olabilir. Sıcak dövme demir işçiliği ile güçlendirilmiş kurumuş kayın ve çam ağacı faytonun ana kasasını oluşturur. Boya için donanımlı bir boya kabini, teçhizatı ve ekibi ile kalitesi tescil edilmiş markalarda boya malzemesi kullanmak gerekir. Boyadan çıkan ürünler, kendi döşeme atölyemizde ve kendi ustalarımız tarafından döşenir ve kaplanır. Son olarak döşemeden çıkan ürünler nakkaş ustamız ile şekil almaktadır. Kullandığımız tüm aksesuarlar gerçek sarı malzemeden imal edilmiştir. Bizler böyle nostaljik bir mahalle görünümündeki bu fabrikada, 10 çalışanımız ile günümüzde kaybolmaya yüz tutmuş bu mesleği ayakta tutmak için bir aradayız.

Önemli kurumsal müşterilerimiz;
Valilikler, Kaymakamlıklar, Büyükşehir Belediyeleri, Üniversiteler, Müzeler, Turistik İşletmeler, Film Şirketleri ve AVM’lerdir.
Yurtdışına ihraç ettiğimiz ülkeler ise; Başta Romanya, Almanya, İngiltere, Rusya, Norveç, Japonya, Suudi Arabistan, Belarus, BAE (Dubai), Kuveyt, Malezya, Türkmenistan, Azerbaycan, Irak, Kıbrıs ve Şili’dir. Ürünlerimiz yurtiçi ve yurtdışında beğeni ile karşılanmaktadır. Bu kapsamda fabrikamıza yapılan ziyaretler ile basın ve medyanın ilgisi her geçen gün bizlere büyük gurur kaynağı olmaya devam etmektedir.

Saygılarımızla,

GÜNEŞ FAYTON İTH. İHR. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.


Afyon’lu genç kızların süslediği faytonla yanında eşi Latife Hanım olduğu halde
Afyon Belediyesi’ne giderken. (23 Mart 1923)