İzmirli olup da fayton sefası yapmayan yoktur herhalde. Hele de Kordon’da gün batımıysa ve bir avuç dolusu çiğdeminizi çitlerken etrafı seyre dalmışsanız…. Ohhhh…. Değmesinler keyfinize… Günün bütün stresi ve yorgunluğu uçuveriyor bir anda… İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir’le özdeşleşen faytonları kente yakışan modern bir görünüme kavuşturmak için hummalı bir çalışma yaptı ve bu kapsamda Avusturya’dan gelen özel atlarla koşulan yeni faytonlar Kordon’da hizmete başladı. Hatta yabancı dil ve davranış eğitimi almış, özel kıyafetli sürücülerin kullandığı faytonlar, kentin turistik imajına, özellikle de EXPO sürecindeki İzmir’e, çok şey katacak gibi görünüyor…
İzmir Ekonomi Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi eğitmenlerinden turistlerle iletişim becerisi, kurum içi davranış biçimi, öfke yönetimi, duygu kontrolü ve konuşma becerisi eğitimi alan fayton sürücüleri, İngilizce bile öğrenmiş.
Faytonla Kordon turu, gerçekten de bir başka oluyormuş, denedik gördük. Kırmızı deri ile bezenen koltuklar, siyah deri gölgelikle tamamlanmış, yaldızlı aksesuvarlarla tamamlanmış. Gölgeliğin istenildiğinde açılıp, kapatılabiliyor olması da pratik bir kullanım sağlamış. Öte yandan Avusturya’dan getirilen atların endamı, bir öncekilere kıyasla gözle görülür bir fark yaratmış.
* Liman ile Konak Pier arasında sefer yapan yeni faytonlar, sabah saat 09.00’dan gece 01.00’e kadar yolcu taşıyor ve güzergahlar arasında yolcu alınıp, indirilebiliyor.
* Konak Pier önünde tenteli duraklar yapılmış.
* Faytonlara koşulan atlar, 3 ile 6 yaş arasında ve 35 Haflinger cinsi.
* Atlar Akhisar ilçesinde üretilmiş 12 adet Victoria Klasik tarzdaki körüklü faytonu çekiyor.
* 4 yolcu ve 1 sürücü kapasiteli olan körüklü tip faytonların yolcu koltukları biri geniş diğeri dar olmak üzere 2’şer kişilik.
* Faytonların tek gidiş bilet ücreti ise yabancı turistler için 10 EURO, İzmirliler ve yerli turistler için ise 20 TL.