Özel olarak yaptırılan ve atları yurtdışından gelen faytonlar hizmete girdi. Tasarım kıyafetli ve yabancı dil bilen faytoncular büyük ilgi gördü. Faytonlar gece 00:00’a kadar çalışacak.

İZMİR Büyükşehir Belediyesi Kordon’da faytonla ulaşımı hayata geçirdi. Faytonların ilk seferini Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu başlattı. Haflinger cinsi özel atlarla koşulan yeni faytonlara hem İzmirliler hem de yabancı turistler ilgi gösterirken özel hazırlanmış kıyafetleri ve aldıkları yabancı dil eğitimi ile Kordon’da yolcularını bekleyen faytoncular da dikkat çekti. Vasıf Çınar Meydanı’nda düzenlenen törende konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, Kordon’un İzmir’in gözbebeği olduğunu belirterek, kentin simgesi faytonları ve bu geleneği disipline ederek sürdürmek için yeni bir düzenleme yaptıklarını söyledi. 12 yeni körüklü fayton ve 35 Haflinger cinsi atla başladıkları fayton işletmeciliği için öncelikle yıllardır faytonculuk yapanları işe aldıklarını söyleyen Başkan Kocaoğlu, “Kordon’u ne kadar iyileştirir ve geliştirirsek, kentimizi o kadar tanıtmış olacağız. Kordon’daki ulaşımı sadece akülü araçlar ve faytonlarla sağlamayı düşünüyoruz. Fayton projesi bizim için küçük bir adım ama İzmir için önemli. Umarım İzmirliler, kenti ziyaret eden yerli ve yabancı turistler yeni faytonlarımızı beğenir” dedi.

Tek gidiş 20 TL turistlere 10 euro

Sabah 09.00’dan gece saat 00.00’a kadar İzmir’ Kordonu’nda, Liman ile Konak Pier arasında sefer yapacak olan faytonlar Kordon boyunca güzergahları arasında yolcu alıp indirebilecek. Faytonların tek gidiş bilet ücreti ise yabancı turistler için 10 euro iken İzmirliler ve yerli turistler için ise 20 TL. Faytonlarda koşturulan 35 Haflinger cinsi at Avusturya’dan getirilirken, 12 adet körüklü fayton ise Manisa’nın Akhisar ilçesinde üretildi. Faytoncular için özel kıyafetler dikildiğini belirten Başkan Aziz Kocaoğlu, “Önceden herkes kendi yaşam tarzına göre giyiniyordu. Bu yeni kıyafetler ile disiplin oldular” diye konuştu.

İzmir’in gözbebeği Kordon’da faaliyete geçen faytoncuların ilk müşterisi Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu oldu. Kocaoğlu tüm İzmirlileri bu keyfi yaşamaya davet etti.

GÖKÇE KIRTILOĞLU