Türkmen kültürünün ve sosyal hayatının vazgeçilmez bir parçası olan Ahalteke Atları adına düzenlenen Türkmen At Bayramı, 25-28 Nisan 2013 tarihleri arasında Türkmenistan’da büyük bir coşkuyla kutlandı.
İÜ Veteriner Fakültesi Meslek Yüksekokulu’ndan bir grup öğretim elemanı, Türkmenistan Atçılık Bakanlığı’nın davetlisi olarak, başkent Aşkabat’ta düzenlenen Atçılık Bayramı kutlamalarına katıldı. Türkmen Hükümeti tarafından 1500 misafir katılımcının ağırlandığı etkinliklerde, İstanbul  Üniversitesi  Veteriner Fakültesi Meslek Yüksekokulu  Müdür Yardımcısı Doç. Dr.  Mehmet Can Gündüz  başkanlığındaki bir heyetle temsil edildi.
Etkinlik kapsamında, Türkmenistan Akhal Teke Atları’nın korunması ve üretimiyle ilgili konularda düzenlenen konferansların yanı sıra at yarışları, at güzellik yarışmaları ve atçılık sektörünün katıldığı toplantılar yapıldı.
Türkiye’den Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Mehdi Eker ve Türkiye Jokey Kulubü Başkanı Serdal Adalı’nın da katıldığı törenler Türkmenistan Cumhurbaşkanı Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un katılımıyla başladı.
Uluslararası Atçılık Fuarında, İÜ Veteriner Fakültesi Meslek Yüksekokulu standını TürkmenistanBakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Annageldi Yazmuradov ile Atçılık Bakanlığı yetkilileri ziyaret etti.
Oldukça ilgi çeken İÜ Veteriner Fakültesi Meslek Yüksekokulu standında hem Türkmen yetkililerle hem de fuara katılan Avrupa ve Amerika temsilcileriyle görüşmeler yapıldı. Görüşmelerde eğitim – öğretim akreditasyonu ve öğrenci değişim programları ele alındı.