Edirne’nin tarihi faytonları ilk seferini Vali Mustafa Büyük, Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Enver Duran’la yaptı.

Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Edirne Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuruda bulunan üç kişiye faytonlarının teslimi amacıyla, Meriç Nehri kenarındaki Protokol Evi önünde bir tören düzenlendi.

Edirne Valisi Mustafa Büyük, faytonların geçmişte ulaşım araçları olarak kullanıldığını, ancak gelişen teknoloji sayesinde nostaljik birer vasıtaya dönüştüklerini söyledi. Edirne gibi tarihi ve kültürel dokusu yoğun olan kentlerde faytonların şehrin silueti açısından çok önemli bir yer tuttuğunu anlatan Büyük, hak sahiplerine verilen 3 faytonun Edirne Müzesi’ndeki faytondan örnek alınarak yapıldığını kaydetti.

Faytoncuların da geçmişten günümüze kadar uzanan bu kültürün kurallarını iyi bilmesi gerektiğinin altını çizen Büyük, “Karaağaç, gerek geçmişi gerekse de yakın tarihi ile günümüzde büyük önem taşıyan bir bölge. Hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle Edirne turizmine kazandırılması gereken alanların başında geliyor.” dedi.

Edirne Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından başvuruda bulunan vatandaşlar için yapılan üç fayton 45 bin 736 TL’ye mal oldu. Bu miktarın yaklaşık 3 bin TL’si vakıf tarafından karşılandı. Faytonların parası, ilk iki yıl ödemesiz, sonraki dört yılda ise faizsiz 4 eşit taksitle vakfa geri ödenecek. Bu sayede hem üç aile için bir geçim kaynağı sağlanmış oldu hem tarihi bir miras gelecek nesillere aktarılmış olacak.

Yapılan tören konuşmalarının ardından Abdullah Gazi, Kadir Bür ve Şükrü Sevgel isimli üç kişiye faytonlar teslim edildi. Vali Mustafa Büyük, Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Enver Duran ve diğer yetkililer faytonlara binerek Karaağaç yolunda bir tur attı.