Manisa’nın Akhisar ilçesinde 2006 yılından beri hizmet veren Türkiye’nin ilk ve tek fayton fabrikası…

“Bu faytonlar, Manisa’nın Akhisar ilçesinde 2006 yılından beri hizmet veren Türkiye’nin ilk ve tek fayton fabrikasında imal edildi. Güneş fayton fabrikasında toplam 9 çalışan ile bir ay içinde yapılan tamamen el işi olan bu faytonlar şimdi Malezya’ya imal ihraç edilicek. Her geçen gün çeşitli ülkelerden sipariş alan bu nostaljik tesiste şimdi de Türk Devletleri için 5 adet fayton üretimine hızla devam edilmekte.”

Ürünlerimizde kullanılan ahşaplar; kayın, çam ve dişbudak ağacıdır. Fırınlanmış olarak aldığımız bu ağaçlar özel depolarımızda 3-4 yıl bekletildikten sonra kullanılmaktadır. Ahşap oyma işleri tamamen el oyması, demir işçiliği ise ocaklarda sıcak el dövmesidir. Ürünlerimizdeki nostaljik desenler, nakkaşımız tarafından özenle ve el ile yapılmaktadır.

Fayton imalatı tamamen bir ekip işidir. Klasik bir faytonun bir-iki usta ile tamamlanması imkansızdır. Fayton imalatı için önce uygun ve nitelikli malzeme temini gerekmektedir. Ancak çok iyi kurutulmuş dişbudak ağacı, iyi bir teker ustasının elinde şekil alarak gerçek bir fayton tekeri olabilir. Sıcak dövme demir işçiliği ile güçlendirilmiş kurumuş kayın ve çam ağacı faytonun ana kasasını oluşturur. Boya için donanımlı bir boya kabini, teçhizatı ve ekibi ile kalitesi tescil edilmiş markalarda boya malzemesi kullanmak gerekir. Boyadan çıkan ürünler, kendi döşeme atölyemizde ve kendi ustalarımız tarafından döşenir ve kaplanır. Son olarak döşemeden çıkan ürünler nakkaş ustamız ile şekil almaktadır. Kullandığımız tüm aksesuarlar gerçek sarı malzemeden imal edilmiştir. Bizler böyle nostaljik bir mahalle görünümündeki bu fabrikada, 9 çalışanımız ile günümüzde kaybolmaya yüz tutmuş bu mesleği ayakta tutmak için bir aradayız.

Önemli kurumsal müşterilerimiz arasında; Valilikler, Kaymakamlıklar, Büyükşehir Belediye Başkanlıkları, Üniversiteler, Müzeler, Turistik İşletmeler, Film Şirketleri ve AVM’ler bulunmaktadır.

Yurtdışına ihraç ettiğimiz ülkeler; Başta Romanya, BAE (Dubai) , Almanya, Irak, Kuveyt, Kıbrıs ve Azerbaycanre,. Ürünlerimiz yurtiçi ve yurtdışında beğeni ile karşılanmaktadır. Bu kapsamda basın ve medyanın ilgisi de her geçen gün bizlere büyük gurur kaynağı olmaya devam etmektedir.