İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, Kordon’da hizmet vermek için özel atlarla koşulan Viktoria Klasik tarzı faytonlar bugün düzenlenen bir törenle ilk seferini yaptı.

Faytonların ilk turu Başkan Aziz Kocaoğlu ve İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş’ın fayton üzerinde gezmesi ile başladı.
İzmir’in simgesi faytonlarını şehre yakışan, modern bir görünüme kavuşturmak isteyen Büyükşehir Belediyesi tarafından proje düzenlendi. Proje kapsamında Victoria Klasik tarzındaki 12 fayton, Manisa’nın Akhisar ilçesinde üretilerek teslim alındı. Koşulmak için Haflinger cinsi atlar ise Hollanda ve Bulgaristan’dan temin edildi. Sürücüler İse özel eğitimlerden geçirildikten sonra bugün hizmete girecek olan faytonlar için tören düzenlendi. Kordon Vasfi Çınar Meydanı’nda düzenlenen törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in faytonlarını ve fayton geleneğini disiplinli olarak sürdürmek istediklerini belirterek, bu amaçla proje gelştirdiklerini açıkladı. Faytoncuları İzulaş şirketi bünyesine aldıklarını ve yabancı dil ve halkla ilişkiler eğitimi verdiklerini kaydeden Kocaoğlu, “Kıyafetlerinde de düzenlemeye gittik. 12 fayton ve 36 atla hizmet vereceğiz. Atlar bu iş için seçilmiş en iyi atlar.” diye konuştu.
Kocaoğlu, yeni faytonların İzmir’in turizmine de katkı sağlayacağını belirterek, şöyle dedi:
“Gelecek süreçte 24-25 kişilik akülü araçlarla da faytonlara ek olarak, Kordon’u destekleyeceğiz. Kordon’daki ulaşımı akülü araçlar ve faytonlarla sağlamayı düşünüyoruz. İzmir demek Kordon demektir. Kordon’u ne kadar iyileştirirsek o kadar kenti tanıtmış olacağız. Faytonun ücreti 20 TL ya da 10 avro.”
Yusuf YAVUZ / İZMİR,(DHA)20 Temmuz 2012