Japon-Türk Kültür Değişim Derneği Başkanı Kanji İshimoto Akhisar’da Güneş Faytonu Gezdi, Üretilen Faytonlar Hakkında Bilgi Aldı.

Japon-Türk Kültür Değişim Derneği Başkanı Kanji İshimoto ve eşi Chieko İshimoto, AK-SEK Vakfı Başkanı Halil Vehbi Başaran ile birlikte Akhisar’da faaliyetini sürdüren Güneş Fayton Fabrikası’nı gezerek bilgi aldılar.

İshimoto, Türkiye ile Japonya arasındaki ilişkileri gelişmek ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün açıklamasıyla ilan edilen “2010 Türkiye’de Japon Yılı” süresince yapılacak etkinliklerin hazırlık çalışmaları için Akhisar’da gerçekleştirdiği ziyarette, Güneş Fayton Fabrikası’ndaki fayton üretim aşamalarını dikkatle inceledi.

2007 Haziran ayında Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen tarafından açılışı gerçekleştirilen, Tayfur Altınküp ve Murat Kabasakal ortaklığıyla çalışmalarına devam eden Güneş Fayton Fabrikası’nda, “Saraç Hakkı” “Tenekeci Hamdi” “Döşemeci Osman” “Demirci İlyas” “Boyacı Engin” ve “Dövmeci Kenan” atölyelerini gezen Kanji İshimoto, Chieko İshimoto ve Halil Vehbi Başaran ustalarla görüştü. “Faytoncu Hanı” bölümünde bitmiş faytonlar hakkında bilgi alarak faytona binip fotoğraf çekildi.

İshimoto; “Japon-Türk Kültür Değişim Derneği olarak, 2010 yılının Ekim ayında İzmir’de Japon Kültür Festivali düzenlemeyi planlıyoruz. Bu etkinliklerde kullanılmak üzere faytona ihtiyaç duyduk. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in Akhisar’da Güneş Fayton Fabrikası’nın bu işi yapabileceği bilgisini vermesinin ardından Akhisar’daki dostumuz AK-SEK Vakfı Başkanı Halil Vehbi Başaran ile görüştüm. Halil Vehbi beyle beraber Fayton Fabrikası’na geldik. Japonya’da kullanılan bir modelin benzerini burada üretilirken gördük. Gerçekten Türkiye’de bu işi çok iyi yapıyorlar. İhtiyacımız olan faytonu 2010 yılında Avrupa’da bir çok ülkede ve Türkiye’de İzmir ilinde yapılması planlanan etkinliklerde kullanacağız. Ayrıca, Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı’nın desteğiyle Kültür Park alanına yapılacak Amfi Tiyatro’nun tamamlanması durumunda, dünyaca ünlü “The Tokyo Kosei Wind Orchestra” grubunun Akhisar’da sahne alması için programımızı yeniden düzenleyeceğiz. Akhisar’da geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de ilkini yaptığımız Japon Taş Bahçesi’nin ikincisini Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in talebi üzerine Eskişehir’de tahsis edilen 20.000 metrekarelik bir alan üzerine inşa edeceğiz. Bu konuda çalışmalarımız başladı. Akhisar’daki Japon Taş Bahçesi bizim ilk göz ağrımızdır. Bu yüzden “2010 Türkiye’de Japon Yılı” etkinlikleri süresince Akhisar’daki Japon Taş Bahçesi’ni daha da geliştirerek Japonya’dan gelecek olan bahçıvanlarımız aracılığı ile kiraz ağaçlarıyla donatacağız.” dedi.

Güneş Fayton Satış Müdürü Zafer Geren

Güneş Fayton Satış Müdürü Zafer Geren, Japon Türk Kültür Değişim Derneği Başkanı Kanji İshimoto’ya günün anısı olarak Atatürk’ün fayton gezisi yaparken çekilmiş bir çerçeveli fotoğrafını armağan etti.

Japon-Türk Kültür Değişim Derneği Başkanı Kanji İshimoto ve eşi Chieko İshimoto

Kanji İshimoto, eşi Chieko İshimoto ve AK-SEK Vakfı Başkanı Halil Vehbi Başaran