Akhisar’daki tesisinde 2006’dan bu yana imal ettiği faytonları Romanya, Almanya, Irak, Dubai, Kuveyt, Azerbaycan, Kıbrıs ve Şili’ye ihraç eden Güneş Fayton, portföyüne Malezya ve Türkmenistan’ı da ekledi

Gülsüm ERDEM EMEN
MANİSA – Günümüz ulaşım şartlarında artık birer nostalji unsuru haline gelen faytonlara talep yeniden artıyor. Güneş Fayton’un ürettiği araçlara yurtiçinde olduğu kadar yurtdışından da yoğun ilgi var. Üretiminin yüzde 70’ini ihraç eden şirket el yapımı araçlarını şimdi de Malezya ve Türkmenistan’a göndermeye hazırlanıyor.
Manisa’nın Akhisar ilçesinde aslına uygun faytonlar, atlı kar kızakları ve mobil satış büfeleri imal ettiklerini belirten Güneş Fayton’un sahibi Murat Kabasakal, “Fabrikamız yaklaşık 900 metrekare kapalı alanda hizmet veriyor. Ayda 4-5 fayton veya mobil satış büfesi kapasitesine sahibiz. Toplam 16 model fayton, 19 değişik çeşit ve ebatlarda mobil satış büfesi üretiyoruz. Bizler nostaljik bir mahalle görünümündeki bu fabrikada 15 çalışanımızla günümüzde kaybolmaya yüz tutmuş bu mesleği ayakta tutmak için bir aradayız” diye konuştu. Kabasakl, Güneş Fayton olarak asıl amaçlarının eskiyi değiştirerek değil, aslına sadık kalarak yaşatmak ve günümüz şartlarında kullanıma sunmak olduğunu aktardı.

Aslına sadık olarak elle üretiliyor
Ürünlerinde kullandıkları ahşapların, kayın, çam ve dişbudak olduğuna da değinen Murat Kabasakal, şunları söyledi: “Fırınlanmış olarak aldığımız bu ağaçları özel depolarımızda 4-5 yıl beklettikten sonra kullanıyoruz. Oyma işleri tamamen elle yapılıyor. Demir işçiliği ise ocaklarda sıcak el dövmesi. Fırınlı boya kabinimizden çıkan ürünler, ustalarımız tarafından atölyemizde döşeniyor. Ürünlerimizdeki nostaljik desenler nakkaşımız tarafından yapılıyor. Kullandığımız tüm aksesuarlar, gerçek sarı malzemeden elle imal edildi. Müşterilerimiz arasında valilikler, kaymakamlıklar, büyükşehir belediyeleri, üniversiteler, müzeler, turistik işletmeler, film şirketleri ve AVM’ler bulunuyor.”

Kuala Lampur Belediyesi işletecek
Başta Romanya olmak üzere Almanya, Irak, Bileşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Malezya, Türkmenistan, Azerbaycan, Kıbrıs ve Şili’ye ihracat yaptıklarını belirten Murat Kabasakal, Malezya ve Türkmenistan’a da fayton göndereceklerini söyledi.
Kabasakal, “Güneş Fayton fabrikasında toplam 8 çalışanla bir ay içinde tamamen el işi olan bu faytonlar şimdi Malezya’ya ihraç ediliyor. Gönderdiğimiz 3 faytonu Kuala Lampur Belediyesi işletecek. Türkmenistan’dan ise 5 fayton siparişi aldık. Üretimi hızla devam ediyor. Aralık ayında sevkiyat yapılacak. Geçtiğimiz yıl içinde Kuveyt, Dubai ve Kuzey Irak’a fayton ve fayton büfeler ihraç ettik. Bu ülkelerden yeni siparişlerin geleceğini düşünüyoruz” bilgisini verdi.