Akhisar’da kurulu Türkiye’nin ilk ve tek fayton fabrikası Güneş Fayton birbirinden özgün faytonları, Romanya’dan Almanya’ya, Dubai’den Malezya’ya, Azerbeycan’dan Türkmenistan’a kadar çok geniş bir coğrafyaya ihraç ediyor.
Mahalle görünümündeki fabrika ortamında, endüstriyel mantıktan uzak el işçiliği ile yapılan birbirinden estetik faytonlar ticari başarısının yanı sıra, kaybolan meslekleri ayakta tutarak, geleneksel Türk sanatlarının Dünya’ya tanıtılmasında da önemli rol üstleniyor.

Yüzyıllar boyunca temel taşıma aracı olarak yol ve sokakların vazgeçilmezi olan faytonlar hoş hatıralar olarak tarihteki yerini alırken, Manisa Akhisar’da kurulu Güneş Fayton firması ürettiği nostaljik faytonları dünyanın dört bir yanına ihraç ediyor. Türk el sanatlarının uygulandığı birbirinden özel faytonlara, farklı ülkelerden talep gelirken Türkiye’nin ilk ve tek fayton fabrikasının sahibi Murat KABASAKAL, kaybolmaya yüz tutmuş bir sanat ve üretim alanını yeniden canlandırmanın ve faytonculuk mesleğini ayakta tutmanın zorluklarını yaşıyor.
Yurt içinde belediye, tatil köyleri, AVM, eğlence ve dinlence mekanlarının rağbet gösterdiği faytonlara yurt dışından da ilginin sürekli arttığına dikkat çeken Satış ve Pazarlama Müdürü Zafer Geren şu bilgileri verdi;
“Fayton imalatı tamamen bir ekip işidir. Klasik bir faytonun bir-iki usta ile kusursuz bir şekilde yapımı imkansızdır. Bu iş bir ekip ve takım işidir. Fayton imalatı için önce uygun ve nitelikli malzeme temini gerekmektedir. Ürünlerimizde kayın, çam ve dişbudak ağacını kullanıyoruz. Ahşap oyma işleri tamamen el oyması, demir işçiliği ise ocaklarda sıcak el dövmesidir. Ancak çok iyi kurutulmuş dişbudak ağacı, iyi bir teker ustasının elinde şekil alarak gerçek bir fayton tekeri olabilir. Sıcak dövme demir işçiliği ile güçlendirilmiş kurumuş kayın ağacı faytonun ana kasasını oluşturur. Boya için donanımlı bir boya kabini, teçhizatı ve ekibi ile kalitesi tescil edilmiş markalarda boya malzemesi kullanmak gerekir. Boyadan çıkan faytonlardaki, çizgi ve desenler, nakkaş ustamız tarafından özenle şekil alır. Nostaljik bir mahalle görünümündeki bu fabrikada, son olarak döşeme atölyesine gelen faytonlar, deneyimli ustalarımız tarafından döşenir ve kaplanır. “ Halen 15 çalışanımız ile ayda 4 fayton imal etmekteyiz.