2010 Türkiye’de Japonya Yılı Yürütme Kurulu Üyesi, Japon Türk Kültürü Değişim Başkanı Kanji Ishimoto ve Chieko Ishimoto ve Japon heyeti güneş fayton fabrikasını ve Akhisar Belediye başkanı Salih Hızlı’yı ziyaret etti.
Japon orkestrasına fayton Akhisar’dan!
Akhisar: (Kenan MOLLA)

2010 Türkiye’de Japonya Yılı Yürütme Kurulu Üyesi, Japon Türk Kültürü Değişim Başkanı Kanji Ishimoto ve Chieko Ishimoto ve Japon heyeti güneş fayton fabrikasını ve Akhisar Belediye başkanı Salih Hızlı’yı ziyaret etti.

Japon Türk Kültürü Değişim Başkanı Kanji Ishimoto ve Chieko Ishimoto, Masao Saito, Masumı Sakuraı, Hıromı Nakatama, Tsubata Yasushi, Morl Masao, Narumı Hroaki ve Japon Dil Öğretmeni Jennifer Johnsen Önay, AK-SEK Vakfı Başkanı Erol Uygun ve Yönetim Kurulu Üyeleri H. Vehbi Başaran ile Hüsnü Kahraman, Akhisar Sanayi sitesinde Fayton üretimi yapan Güneş Fayton Fabrikasını ve Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı’yı makamında ziyaret etti.

Japonya ve Türkiye arasındaki dostluğu geliştirmek amacıyla düzenlenen 2010 yılı Türkiye’de Japon yılı etkinlikleri münasebetiyle iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşliğin derinleşmesine katkı sağlamak amacıyla yapılması planlanan proje Mayıs ayında start alıyor. Mayıs ayı içerisinde Türkiye’de “2010 Türkiye’de Japonya Yılı” nedeniyle Türkiye’de İstanbul, İzmir ve Eskişehir’de olmak üzere düzenlenecek bu çok özel tiyatro etkinliklerinde, sahnede tiyatro oyunlarında kullanılacak, insan gücüyle çekilen özel bir faytonun yapımı için Akhisar Sanayi sitesinde Güneş Fayton’da üretilen Brik, Körüklü ve Körüksüz arabaları inceleyip, istedikleri özel modelin üretimi için Güneş Fayton Satış Müdürü Zafer Geren ile karşılıklı sözleşme imzaladılar. Bu çok özel konserlerde kullanılmak için özel olarak yaptırılan brik, konserlerin ardından Akhisar Japon Taş Bahçesi’ne armağan edilecek.

Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı’yı makamında ziyaret eden Japon heyeti, Türkiye çapında yapılacak etkinlikler hakkında ve bu etkinlikler dahilinde Akhisar’da yapılması ön görülen özel çalışmalar hakkında detaylı bilgiler sundular. Japon Türk Kültürü Değişim Başkanı Kanji Ishimoto, Türkiye’de sadece 3 büyük şehirde yapılması planlanan “The Tokyo Kosei Wind Orchestra” özel konserinin, Akhisar’da da yapılmasının mümkün olabileceğini dile getirdi.

Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı; “Akhisar’da böyle bir etkinlik için amfi tiyatro oluşumu söz konusu olmadığı takdirde başka bir konser alanı belirleyebiliriz. Bu etkinlikler için oldukça olumlu yaklaşıyoruz. Türk Japon dostluğuna yapılacak her türlü maddi manevi katkıda bulunmak bizim için bir görevdir. Amfi Tiyatro oluşumu hakkında yönetimimizle görüşüp bu konuyu değerlendirmelerimize alacağız.” dedi.

Japon Heyetinin erikten hazırlanmış özel bir ikramının ardından Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı yabancı konuklara Zeytinyağından oluşan özel hediyelik zeytin paketlerini armağan etti.